گوشه ای از تاریخ تمدن کهن ایران زمین
تمدن ایران زمین سنگ‌نبشته بیستون بزرگترین سنگ‌نبشتهٔ جهاننخستین متن شناخته شدهٔ ایرانی و از آثار دودمان هخامنشیان (۵۲۰ پ. م) واقع در شهرستان بیستون در سی کیلومت

گوشه ای از تاریخ تمدن کهن ایران زمین

پنجشنبه 9 دی 1395 | نسخه قابل چاپ | نویسنده : حسین علی آبادی استاد تاریخ تشیع


نخستین متن شناخته شدهٔ ایرانی و از آثار دودمان هخامنشیان (۵۲۰ پ. م) واقع در شهرستان بیستون در سی کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون است. سنگ‌نبشته بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهم‌ترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است


برچسب‌ها: سنگ‌نبشته بیستون بزرگترین سنگ‌نبشتهٔ جهان
                   


برچسب‌ها: سنگ نگاره اشکانی در قير و كارزين
                   

این مسجد بدستور کریم خان زند ساخته شده‌است. طرح این مسجد دو ایوانی بوده و دارای دو شبستان جنوبی و شرقی است. کاشی کاری صحن و ایوان‌های شمالی و جنوبی نیز بسیار زیبا و از انواع هفت رنگ و معرق می‌باشد.


برچسب‌ها: مقرنس در مسجد وکیل شیراز
                 

مدارک تخت جمشید در مؤسسهٔ شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو
در سال۱۳۱۰ش/ ۱۹۳۱ مؤسسهٔ شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو مسئولیت حفاری و مرمت در تخت‌جمشید را برعهده گرفت. در سال ۱۳۱۰ش/ ۱۹۳۱ پروفسور جیمز. اچ. برِستد، مدیر مؤسسه که خود مصرشناس پرآوازه‌ای بود، پروفسور ارنست هرتسفلد (۱۸۷۹- ۱۹۴۸) را به‌عنوان مدیر هیئت اعزامی به تخت‌جمشید منصوب کرد. حمایت مالی این طرح را خانمی امریکایی که نمی‌خواست نامش فاش شود برعهده داشت و محمدتقی مصطفوی نمایندهٔ دولت ایران در این طرح بود.


برچسب‌ها: تخت جمشید چگونه کشف شد
+                   

به دست‌آوردهای ایرانیان هخامنشی در ساخت شهرهای دیدنی و جذاب (تخت جمشید، شوش، هگمتانه)، معابد برای عبادت و گردهمایی‌های اجتماعی (مانند معابد زرتشتی) و آرامگاه پادشاهان گذشته (مانند آرامگاه کورش بزرگ) اشاره دارد. از ویژگی‌های بنیادین این معماری می‌توان به ترکیب خود با عناصر مادها، آشوری، یونانی و آسیایی اشاره کرد.

میراث معماری هخامنشی با گسترش امپراتوری در حدود ۵۵۰ پیش از میلاد، شروع شد. با ظهور دومین امپراتوری ایرانی یعنی امپراتوری ساسانی (۲۲۴-۶۲۴ میلادی) سنت‌های هخامنشی با ساخت معابد مخصوص آتش و قصرهای عظیم دوباره زنده شد.

شاید برجسته ترین ساختاری که تا امروز از این معماری باقی مانده‌است ویرانه‌های تخت جمشید باشد که توسط پادشاه هخامنشی، داریوش بزرگ برای مصارف دولتی و تشریفاتی ساخته شد و یکی از چهار پایتخت امپراتوری بود. ساخت و تکمیل تخت جمشید صد سال به طول انجامید و در نهایت توسط نیروهای اسکندر مقدونی در ۳۳۰ پیش از میلاد غارت و به آتش کشیده شد. مشابه این معماری در شوش و هگمتانه نیز توسط داریوش بزرگ بنا شد که از آن‌ها مانند تخت جمشید برای پذیرایی از شخصیت‌های برجسته و نمایندگان خارجی، برگزاری مراسم سلطنتی و اسکان پادشاهان استفاده می‌شد.


برچسب‌ها: معماری هخامنشیان
+                   

قدیمی ترین تصاویر تخت جمشید در اسناد دانشگاه شرق شناسی شیکاگو – (کارگران مشغول کار در کنار کاخ ملکه(


برچسب‌ها: قدیمی ترین تصاویر تخت جمشید
+ نوشته شده در  جمعه 15 دی1391ساعت 0:59  توسط محسن  |  آرشیو نظرات

کاخهای بار عام و اختصاصی در مجموعه تاریخی و جهانی پاسارگاد با اعتباری نزدیک به یک میلیارد و 700 میلیون تومان در مساحتی حدود 6 هزار متر مربع مسقف می شوند...


برچسب‌ها: کاخهای پاسارگاد مسقف می‌شوند, عکس
ادامه مطلب
                   

داستان غم انگیز تبدیل قلعه‌ها و خانه‌های تاریخی به محل امن معتادان و محل نگهداری انواع حیوانات، قصه تکراری است که رسانه‌ها همواره آن را زمزمه کرده‌اند و گرچه این زمزمه‌ها گاهی گوشخراش بوده اما میراث فرهنگی را خواب عمیقی در بر گرفته است. 

. یزد از جمله استانهایی است که در شهرها و روستاهای خود قلعه ها و آثار تاریخی بسیاری دارد اما اغلب آنها گرچه قدمتی بیش از 500 سال دارند، اما به دلیل اینکه از دسترس دور هستند، مورد بی توجهی قرار گرفته اند و هیچ نظارتی بر روی آنها نیست.

میراث فرهنگی یزد به چند اثر معروف خلاصه شده و مسجد جامع، امیرچخماق، آب انبار شش بادگیری و کمتر از 20 اثر دیگر از مجموع شش هزار و 500 اثر تاریخی استان یزد، مورد توجه نیستند گرچه که نگهداری از بسیاری از این آثار نیز مورد نقد دوستداران میراث فرهنگی است.

یزد در حالی به شهر قلعه ها معروف است که حداقل ماهی یک قلعه در آن فرو می ریزد یا به دلیل عدم نظارت میراث فرهنگی، مورد تصرف قرار می گیرد و پس از مدتی کوتاه، با خاک یکسان می شود که نمونه های بارز آن در ابرکوه و مهریز و اردکان و ... قابل مشاهده است.

ویرانی قلعه ها و خانه های تاریخی خود داستانی غم انگیز است اما غم انگیزتر از آن، تبدیل این مکانها به طویله و استبطل اسبها و ... است.

قلعه تاریخی و قدیمی روستای گردکوه از توابع بهادران مهریز است که در فاصله 65 کیلومتری مرکز استان یزد قرار دارد.


برچسب‌ها: وقتی قلعه‌های تاریخی طویله می‌شود, قلعه تاریخی دولت آباد در روستای گردکوه مهریز
                   

این سنگ نگاره دو هزار و پانصد ساله بخشی از دیوارهای کاخ پادشاهان هخامنشی در پارسه (تخت جمشید) بوده است. این قسمت که در طول زمان از دیوار جدا شده بوده است یک سرباز کماندار پارسی از ارتش ایران را به تصویر می‌کشد. این اثر کهن در سال ۱۹۳۵ میلادی در حاشیه کنفرانس بین المللی فرهنگ ایران توسط مقامات ایرانی به موزه ارمیتاژ سن پترزبورگ هدیه شد و امروزه نیز در همین موزه در بازدید عمومی قرار دارد.


برچسب‌ها: سنگ نگاره سرباز پارسی – هدیه ایران به موزه ارمیتاژ
                   

فرونشست زمین در نزدیکی تخت جمشید، برخی کارشناسان را به این نتیجه رسانده که این رویداد امکان دارد پیش نشانگری برای وقوع زلزله در اطراف این بنای جهانی باشد...


برچسب‌ها: وقوع زلزله در بنای جهانی تخت جمشید
ادامه مطلب
+                   

صميميت ، دوستي ، عشق و محبت در تاريخ كهن ايران بزرگ...

این است تمدن آریایی....


برچسب‌ها: صميميت, دوستي, عشق و محبت در تاريخ كهن ايران بزرگ
                   

بیل مکانیکی‌ها تندیس یک مرد باستانی در مسجد سلیمان یافتند که احتمالا از مبهم و تاریک ترین دوره های باستان دوره الیمائیس ۲۱۶۰ تا ۱۷۸۸ سال پیش است.

صبح روز گذشته پنجشنبه ۲۳ آذر بیل های مکانیکی شهرداری مسجدسلیمان كه در ۲۰۰ متری آثار باقيمانده از آتشكده باستانی "کلگه زرین" مسجدسلیمان در حال خاكبرداري و عمليات راهسازي با هدف تعریض جاده غربی تپه ایلامی در مسیر بهداری کلگه زرین بودند،‌ به سر یک مجسمه باستانی برخورد كردند.

فاصله محل عمليات راهسازي تا محل آثار باقيمانده از آتشكده باستاني كلگه زرين بسيار اندك و حدود ۲۰۰ متر بود و با توجه به اينکه تاكنون اين محوطه مورد کاوش باستانی قرار نگرفته است، گمانه زنی هاي غيررسمي در مورد عمر این نیم تنه و تعلق آن به دوره هاي مختلف تاريخي مطرح شده است.

متاسفانه در پی برخورد بیل مکانیکی با سر مجسمه، صدمات جبران ناپذیری به اين اثر تاريخي وارد شده است و شکستگی لوله آب در مکان کشف سر این مجسمه، بیم وارد شدن خسارات به باقی مانده نیم تنه كه احتمالاً هنوز زير خاك قرار دارد را ایجاد کرده است.
احتمالاً این مجسمه به صورت یک پیکر کامل بوده که فقط سر آن کشف شده و قسمتهای دیگری از ان هنوز زير خاك قرار دارند و احتمالا این مجسمه متعلق به دوره الیمائیس می باشد.

تپه باستانی دوره ایلامی گاوطلایی «کلگه زرین» یکی از مهم‌ترین محوطه‌های تاریخی خوزستان است که توسط باستان‌شناسانی مثل گریشمن و سرافراز مشاهده شده اما در نهایت توسط علی اکبر سرفراز در سال ۱۳۵۲ کاوش شد.


برچسب‌ها: کشف تصادفی تندیس ۲ هزار ساله
+                   

به گزارش خبرنگار مهر، شهداد شهری در نزدیکی شهر تاریخی کرمان است این شهر به واسطه محوطه های باستانی خود در زنجیره محوطه های باستانی پیش از میلاد استان کهن کرمان همچون ستاره ای در دل کویر کرمان می درخشد.

به واسطه قرار گرفتن شهداد در حاشیه کویر و شرایط سخت آب و هوایی کمتر کسی حدس می زند یکی از کهن ترین و پر رمز و راز ترین تمدن های بشری در این محدوده سالها قبل زندگی می کردند و به موفقیتهایی همچون مسگری و ساخت نخستین پرچم فلزی جهان به نام درفش شهداد، کشاورزی در دل کویر و صنعت پیشرفته شیشه گری و مس گری رسیده باشند.
نکته قابل توجه در خصوص این شهر رمز آلود معماری این شهر محسوب می شود که شامل شهری با ابعاد بسیار کوچک است بطوریکه دیوارها، سقف، تنور، طاقچه ها و تمام اجزا این خانه ها برای افرادی ساخته شده است که طبیعتا باید از قامت بسیار کوتاهی برخوردار باشند و به همین دلیل شهر شهداد به شهر کوتوله ها شهرت یافته است اما متاسفانه راز های این شهر به دلیل توقف کاوشهای باستانی در این محوطه تاریخی همچنان زیر خروارها شن باقی مانده است.
نکته قابل توجه اینکه مردمان این تمدن پنج هزار سال پیش به دلیلی نامعلوم تمام وسایل خود را در خانه هایشان گذاشته و درِ خانه ها گل می گیرند و از این شهر می روند.


برچسب‌ها: شهداد _ شهر آدم کوچولو های باستانی
                   


برچسب‌ها: ایران سرای من,نظرات       


از تمام جلال و شكوه تيسفون كه پايتخت ساسانيان بود،
امروز به جز خرابه ها باقي نمانده كه بزرگتر از همه آنها خرابه قصر سلطنتي مي باشد كه به اسم طاق كسري خوانده مي شود.

برچسب‌ها: ایران سرای من, طاق كسري پايتخت ساسانيان
                   


یه عکس بسیاز زیبا از آرامگاه پدر ایران زمین ،کوروش بزرگ

ساده و غریب...


برچسب‌ها: آرامگاه پدر ایران زمین, کوروش بزرگ
                   

کانالی که من می خواستم بین رود نیل و دریای سرخ به وجود آورم ( کانال سوئز ) به اتمام نرسیدو تمام کردن این کانال از نظر بازرگانی و جنگی خیلی اهمیت دارد ، تو باید آن کانال را به اتمام رسانی و عوارض عبور کشتی ها از آن کانال نباید آن قدر سنگین باشد که ناخدایان کشتی ها ترجیح بدهند که از آن عبور نکنند .

کانال سوئز
کانال سوئز آبراهی اصطناعی از عمل انسان است که دریای سرخ به دریای مدیترانه متصل می‌کند. این کانال از سمت مغرب صحرای سینا واقع شده‌است.

درازی کانال سوئز ۱۶۳ کیلومتر می‌باشد از بورسعید در ساحل دریای مدیترانه ، تا برسدبه شهر السویس در کرانهٔ دریا دریای سرخ. در نیمه راه دریاچهٔ المرة کانال به دوقسمت می‌کند،قسمتی از کانال در شمال دریاچهٔ «اَلمُرةَ» واقع می‌باشد ، وقسمتی از جنوب دریاچهٔ «اَلمُرةَ» قرار دارد. «کانال سوئز» کشتی‌هایی که از اروپا ودولت‌های متوسطه به سوی آسیا روانه هستند هدایت می‌کند.

قبل از احداث «کانال سوئز» کشتی‌ها ناچار بودند از آبراه رأس الرجاء الصالح عبور کنند وازقاره آفریقا بگذرند. همچنین قبل احداث این کانال کشتی‌ها بارهای خود را در ساحل دریای مدیترانه تخلیه کرده واز راه زمینی به شهر السویس درساحل دریا سرخ رسانده، دوباره با کشتی از دریا سرخ به سوی آسیا عبور می‌داده‌اند.

و بعد از ۲۴۰۰ سال کانال پاناما
۹۴ سال پیش در روز 15 اوت سال 1914 میلادی سرانجام پس از سال ها كار طاقت فرساكانال پاناما كه اقیانوس اطلس را به اقیانوس آرام متصل می كرد ، افتتاح شد.نخستین كشتی كه از این آبراهه ساخت بشر عبور كرد ، كشتی كریستوبال بود.

احداث كانال پاناما بدون توطئه های حكومت وقت آمریكا برای تجزیه پانامااز خاك كشور كلمبیا تحقق نمی یافت.

                                                                                                                                                         

برچسب‌ها: قسمتی از وصیت نامه داریوش بزرگــــــــ به خشایار ش
                   

این مجموعه که شامل آرامگاه و برخی بناها از جمله کاخ آپادانا و کاخ اختصاصی کوروش است، در شمال استان فارس واقع شده و 2550 سال قدمت دارد. این اثر در سال 1383 به عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده‌است.


برچسب‌ها: تصاویر آرامگاه کوروش بزرگ
                   


برچسب‌ها: تخت جمشید در       

لحظه کشف کتیبه های سه زبانه درکاوش های تخت جمشید در 80 سال پیش. الان در موزه ایران باستان این کتیبه ها یادمان بنا در اغاز ساخت در زمان خشایارشا است. ایرانی اولین قومی بودند که در زیر فوندانسیون بنا کتیبه یابود زمان ساخت را قرار می دادند.


برچسب‌ها: ک     


برچسب‌ها: خانه ای در روستای کندوان متعلق به 700 سال پیش
                   


برچسب‌ها: پارسه قبل از خاکبرداری
                

خوزستان - شوش
معبد چغازنبیل در یک روز بارانی
مربوط به دوره ایلامی


برچسب‌ها: معبد چغازنبیل
                   

آیا میدانید : ساختمانهای ضد زلزله در عصر هخامنشیان پایه گذاری شده است . بناهای ساخته شده در 2500سال پیش در مجتمع پاسارگارد تحمل زلزله با شدت 7 ریشتر را دارند.این بنا ها بر روی دو پی قراردارند كه پی اول از سنگ و ملات و ساروج بوده و پی دوم فقط از سنگ می باشد كه بر روی پی اول می لغزد و به این ترتیب می تواند در برابر زلزله مقاومت كند .این شیوه جز جدیدترین تكنولوژی سازه
می باشد كه در دنیا انجام می شود و ایرانیان در زمان هخامنشیان به آن پی برده بودند و چقدر اسفناك است كه پس از 2500سال در این كشور زلزله 5 ریشتری باعث مرگ 40000ایرانی می شود. همانطور كه آگاه هستید ایران در خط زلزله خیز جهان قرار دارد و بناهای پرسپولیس و پاسارگاد كه از 2500 سال
پیش تاكنون باقی مانده است گوای این سند است...


برچسب‌ها: ساختمانهای ضد زلزله در عصر هخامنشیان
+                   

نزديک 3 هزار سال پيش، کشاورزانی باهوش و نوآور دريافتند که با کندن تونل‌های زيرزمينی می‌توانند جريان آب را به کشت‌زارهايشان افزايش دهند. آن تونل‌ها، که کاريز يا قنات ناميده می‌شوند، با شيب ملايم از دا

منه‌ی کوه، يعنی سرچشمه‌ی آب، تا دهانه‌ی کاريز در کشتزارها کشيده شده بودند. همين نوآوری بود که آب لازم برای امپراتوری پارس‌ها را فراهم می‌کرد.

فرد پيرس(Fred Pearce) در کتاب برجسته‌ی خود با عنوان نگهبانان بهار(Keepers of the Spring)، فناوری قنات را اين گونه معرفی کرده است:"يکی از بزرگترين طرح‌های مهندسی که روی کره‌ی زمين انجام شده است و از نظر مهندسی می‌توان آن را با اهرام مصر برابر دانست." آن گونه که فرد در کتاب خود آورده است، اين فناوری در سراسر امپراتوری پارس‌ها گسترش يافت و حتی به اسپانيا رسيد. هم اکنون نزديک 40 هزار قنات در ايران امروزی وجود دارد که می‌توانند هشت برابر رود نيل آب فراهم می‌کنند.

امروزه، کارشناسان آب برای فراهم کردن آب مورد نياز جمعيت رو به افزايش و کشتزارهای تشنه، از طرح‌های بزرگ آب‌رسانی پشتيبانی می‌کنندکه دگرگونی‌هايی ماندگار در طبيعت به وجود می‌آورند؛ با وجودی که می‌دانند چه آسيب‌های زيست‌محيطی و انسانی گسترده‌ای دارند. درياچه‌ی آرال که زمانی بين ازبکستان و قزاقستان وجود داشت، نمونه‌ی خوبی برای پی‌آمدهای فاجعه‌آميزی است که اين گونه طرح‌ها در پی داشته‌اند؛ رودخانه‌هايی که که به اين درياچه می‌ريختند به سوی کشت‌زارهای پنبه منحرف شدند. در نتيجه، بيش از نيمی از درياچه از دست رفت و فقط شوره‌زار پهناوری برجای ماند. در کنار آسيب‌های اقتصادی و زيست‌محيطی اين دگرگونی، بايد دانست که وقتی باد بر اين شوره‌زار می‌وزد، مقدار زيادی شوره‌ با خود می‌برد که آسيب زيادی به سلامتی مردم زده‌ است. با وجود اين، چين و هندوستان برنامه‌هايی برای منحرف کردن مقدار زيادی از آب رودخانه‌هايی که طول و عرض کشورشان را می‌پيمايند، در دست دارند تا به نياز جمعيت در حال رشدشان پاسخ دهند.

به نظر فرد پيرس، نويسنده‌ی کتاب نگهبانان بهار، که در 14 سال گذشته از طرح‌های آب‌رسانی در 54 کشور جهان بازديد کرده است، اين طرح‌های بزرگ و فناوری‌های امروزی نتوانسته‌اند از دشواری‌ها ما در راه فراهم کردن آب مورد نياز جمعيت در حال رشد بکاهند. او به اين نتيجه رسيده است که ما بايد از آب‌شناسان باستانی بيشتر بياموزيم. آن‌ها از دانش منطقه‌ای بهر‌ه‌مند بودند و طرح‌هايی را اجرا می‌کردند که با منطقه‌ی آن‌ها سازگار بود. آن‌ها توانسته بودند جريان پايداری از آب را با کمترين آسيب به طبيعت فراهم کنند که به تمدن‌های گذشته امکان ‌داده بود بيابان‌هايی مانند آريزونا و صحرای آفريقا را سرسبز کنند.

فرد پيرس يادآور می‌شود که امروزه 2 ميليارد نفر بدون آب تمييز و فاضلاب زندگی می‌کنند و به ما وابسته‌اند تا برای آن‌ها تصميم درستی بگيريم. او راه حل را در فناوری‌ها نو نمی‌داند، بلکه بر اين باور است که بايد روش‌های باستانی را بازسازی کنيم و بهبود ببخشيم، از آب بهتر بهره‌برداری کنيم و درک خود را از آب‌شناسی منطقه‌ای افزايش دهيم.
منبع:
Peter de Groot, Keepers of the Spring: Reclaiming Our Water in an Age of Globalization. NewScientist, 19 March 2005


برچسب‌ها: نوآوري‌هاى ايرانى, نگهبانان بهار
                   


برچسب‌ها: تخت جمشید در شب
                   

در روزگاران دور که بشر تازه یک‌جا نشین شده بود، شهری در سیستان پدید آمد که به گفته‌ی باستان‌شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و ... اولین شهر جهان بود. شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیش ازپنج‌هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ی شرقی فلات ایران، نمونه‌ای منحصر به ‌فرد و حکایت‌گر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌های دور این مرز و بوم می‌باشد.


برچسب‌ها: شگفتیهای شهر سوخته
ادامه مطلب
                  

راه شاهی یا جادهٔ سلطنتی از شواهد راه سازی دوران پادشاهی هخامنشیان است. این شاهراه با طول تقریبی 2700 كیلومتر نخستین جاده بین المللی شناخته شده جهان است. راه شاهی، شاهراه و مسیری کاروان رو بوده که پاسارگاد را به تخت جمشید و شوش و دیگر مناطق شاهنشاهی ایران پیوند می‌داده‌است، جاده‌ای که به فرمان داریوش بزرگ هخامنشی ساخت آن از سارد (پایتخت لیدی، غربی ترین بخش های تركیه امروزی) آغاز شد و پس از اینکه پاسارگاد را به تخت جمشید پایتخت هخامنشیان متصل کرد، به شوش کشیده شد و از همان زمان به نام راه شاهی معروف شد. داریوش شاه بارها و بارها برای اداره امور کشوری و برگزاری جشن‌های بهاره در تخت جمشید با گردونه (ارابه) ویژه خود از این جاده گذر کرد. این جاده پر است از خاطره‌ها از پیروزی‌ها، از عبور پر از شکوه داریوش و خشایارشا و اردشیر و دیگر شاهان هخامنشی در طول ۲۲۰ سال سلطنت، از جشن‌ها و جنگها و ... گیرشمن در كتاب ایران از آغاز تا اسلام به راه شاهی اشاره كرده و می نویسد: «برای حفظ ارتباط بین مراكز مختلف شاهنشاهی و پایتخت های آن، داریوش شبكه ای از منازل بین راه تشكیل داد كه وسعت و اهمیت آن چندان بود كه مدت ها پایدار ماند. این جاده ها كه در درجه اول برای امور اداری به كار می رفت، كاملاً بازرسی و مراقبت می شد. كاروان ها و مسافران از آن عبور می كردند و مبادلات تجاری را كه پایه جدیدی در میان اقوام و دول متحد در میانه قلمرو هخامنشی یافته بود تسهیل می كرد.
تصویر زیر بخشی از این راه را در تنگه بلاغی نشان می دهد.
                   

تخت جمشید
تخت جمشید یا پارسه که در شهرستان مرودشت در شمال استان فارس واقع است، نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان پیوسته...

 


                      

آبشارها از جمله چشم نوازترین مناظر در طبیعت هستند که طرفدارن خاص خود را دارند. بسیاری از مردم جهان محو تماشای ریزش آن حجم عظیم از آب از ارتفاع زیادی می شوند و ناخوداگاه ساعتهای فراوانی را به تماشای این پدیده های زیبای طبیعی می گذرانند.
حتما شما تا به امروز نامهایی مثل آبشار "نیاگارا" یا "ویکتوریا" را بسیار شنیده اید اما در این مطلب قصد داریم تا شما را با آبشارهایی زیبا، اما تا حدی ناشناخته جهان آشنا کنیم.

تاریخ تمدن ایران باستان

تاریخ تمدن ایران باستان

موضوعات مرتبط با این مطلب :
____________________________________________________
برچسب ها:
نام :
ايميل:
سايت:
کد تایید:
ارسال نظر به صورت خصوصي به مدیر سایت

ساخت وبلاگ