سه راه حسینیه
لمحبوبسلام علیکماز سری تصاویر مخصوص راهیان نور تصویری از منطقه حسینیه (حد نهایی تجاوز دشمن) خدمت شما گرامیان تقدیم می کنم.برای دریافت تصویر، یک صلوات برای تعجیل

سه راه حسینیه

شنبه 15 اردیبهشت 1397 | نسخه قابل چاپ | نویسنده : حسین علی آبادی استاد تاریخ تشیع

لمحبوب

سلام علیکم

از سری تصاویر مخصوص راهیان نور تصویری از منطقه حسینیه (حد نهایی تجاوز دشمن) خدمت شما گرامیان تقدیم می کنم.

برای دریافت تصویر، یک صلوات برای تعجیل در ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بفرستید.

حسینیه

حسینیه

*آشنايي با يادمان‌هاي دفاع مقدس خوزستان* ايستگاه حسينيه

ايستگاه راه‌آهن حسينيه يكي از ايستگاه‌هاي بين راهي قطار است كه در بين راه آهن اهواز و خرمشهر قرار دارد. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ـ منطقه خوزستان، اين ايستگاه قبل از هجوم عراق يك ايستگاه، آباد و فعال بوده و در حد يك روستاي تقريبا متوسط، ساختمان و تاسيسات داشته است و تاسيسات راه‌آهن و كنترل آن سالم و مورد بهره‌برداري بوده كه در جريان هجوم وحشيانه دشمن،با بي‌رحمي تمام به تلي از خاك مبدل شد و حتي ريل‌هاي ايستگاه مذكور هم از وحشي‌گري ددمنشانه در امان نمانده بود. در نزديكي ايستگاه كه در غرب جاده اهواز خرمشهر قرار دارد يك سه راه بسيار مهم به همين نام يعني سه راه حسينيه واقع شده است كه چند جاده را به هم مرتبط مي‌سازد. سه راه حسينيه علاوه بر اينكه جاده اهواز خرمشهر را ادامه مي‌دهد به جاده زيد به طرف مرز بين‌المللي و پايگاه معروف زيد عراق منتهي مي‌شود. راه دوم هم موسوم به جاده شهيد شركت كه به طرف غرب كارون و روستاي دارخوين امتداد دارد و جاده اهواز خرمشهر را به جاده اهواز آبادان متصل مي‌كند. همچنين جاده ساحلي غرب كارون موسوم به جاده امام صادق(ع) كه جاده ساحلي بوده و روستاهاي اطراف غرب كارون در كنار آن مستقر هستند. يكي از معبرهاي ورود عراق به داخل خاك جمهوري اسلامي از طريق همين سه راه بوده است و راه وصولي آن تا زيد و تا خطوط دشمن امتداد داشته و وصل است. ايستگاه و سه راه حسينيه همچنان در اشغال دشمن بود تا زمان انجام عميات بين‌المقدس و طي مرحله دوم اين عمليات بدست پرتوان رزمندگان اسلام آزاد و به عنوان يكي از محورهاي اصلي عمليات مورد استفاده قرار گرفت. در طول جنگ هشت ساله اين منطقه از محورهاي اصلي و مهم هم براي نيروهاي خودي و هم براي نيروهاي دشمن محسوب شده و روي آن حساب ويژه باز مي‌كردند. اين منطقه در جريان عمليات رمضان يكي از اصلي‌ترين محورهاي هجوم به دشمن بوده و در عملياتهاي كربلاي 4 و 5 و 8 و بيت‌المقدس 7 هم به عنوان يكي از عقبه‌هاي مهم و فعال يگانهاي خودي بود. در سه راهي حسينيه يك ايستگاه صلواتي داير بود كه به صورت شبانه روزي از رزمندگان اسلام پذيرائي مي‌كرد. بعد از پذيرش قطعنامه توسط جمهوري اسلامي اين منطقه دوباره توسط ارتش رژيم بعث تصرف كه با يورش سهمگين رزمندگان اسلام سه راهي حسينيه به قتلگاه نيروهاي عراقي و تانكهاي آنان تبديل شد. هم اكنون اين يادمان به عنوان آثار دفاع مقدس توسط قرارگاه حفظ ابنيه و آثار سرزمين دفاع مقدس خوزستان حفاظت مي‌شود. انتهاي پيام این ایستگاه صلواتی یکی از ایستگاه های صلواتی قدیمی در استان خوزستان به حساب می آید و در دوران دفاع مقدس، ایستگاه صلواتی رزمنده ها برای اعزام به جبهه ها بوده است که با گذشت چندین سال از پایان جنگ، همچنان پابرجاست و در ایام نوروز پذیرایی زائران راهیان نور است.
بنابراین گزارش، این ایستگاه صلواتی با همت آماد و پشتیبانی سپاه پاسداران استان خوزستان و حمایت های سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج برای استقبال از زائران راهیان نور تا 15 فروردین افتتاح گردیده است.
ایستگاه راه آهن حسینیه یکی از ایستگاه های بین راهی قطار است که در بین راه آهن اهواز و خرمشهر قراردارد .
این ایستگاه قبل از هجوم عراق یک ایستگاه ، آباد و فعال بوده و در حد یک روستای تقریباً متوسط ، ساختمان و تأسیسات داشته است و تأسیسات راه آهن و کنترل آن سالم و مورد بهره برداری بوده که در جریان هجوم وحشیانه دشمن ، با بی رحمی تمام به تلی از خاک مبدل شد و حتی ریلهای ایستگاه مذکور هم از وحشیگری ددمنشان در امان نمانده بود.
در نزدیکی ایستگاه که در غرب جاده اهواز خرمشهر قراردارد یک سه راه بسیار مهم به همین نام یعنی سه راه حسینیه واقع شده است که چند جاده را به هم مرتبط می سازد . سه راه حسینیه علاو بر اینکه جاده اهواز خرمشهر را ادامه می دهد به جاده زید به طرف مرز بین المللی و پاسگاه معروف زید عراق منتهی می شود . راه دوم هم موسوم به جاده شهید شرکت که به طرف غرب کارون و روستای دارخوین امتداد دارد و جاده اهواز خرمشهر را به جاده اهواز آبادان متصل می کند . همچنین جاده ساحلی غرب کارون موسوم به جاده امام صادق (ع) که جاده ساحلی بوده و روستاهای اطراف غرب کارون در کنار آن مستقر می باشند .
یکی از معبرهای ورود عراق به داخل خاک جمهوری اسلامی از طریق همین سه راه بوده است و راه وصولی آن تا زید و تا خطوط دشمن امتداد داشته و وصل است.
ایستگاه و سه راه حسینیه همچنان در اشغال دشمن بود تا زمان انجام عملیات بیت المقدس و طی مرحله دوم این عملیات بدست پرتوان رزمندگان اسلام آزاد و به عنوان یکی از محور های اصلی عملیات مورد استفاده قرارگرفت .
در طول جنگ 8 ساله این منطقه از محور های اصلی و مهم هم برای نیروهای خودی و هم برای نیروهای دشمن محسوب و روی آن حساب ویژه باز می کردند .
این منطقه در جریان عملیات رمضان یکی از اصلی ترین محور های هجوم به دشمن بوده و در عملیات های کربلای 4و5 و 8 و بیت المقدس 7 هم به عنوان یکی از عقبه های مهم و فعال یگان های خودی بود.
در سه راهی حسینیه یک ایستگاه صلواتی دایر بود که بصورت شبانه روزی از رزمندگان اسلام پذیرایی می کرد.بعداز پذیرش قطعنامه توسط جمهوری اسلامی این منطقه دوباره توسط ارتش رژیم بعث تصرف که با یورش سهمگین رزمندگان اسلام سه راهی حسینیه به قتلگاه نیروهای عراقی و تانکهای آنان تبدیل شد.
موضوعات مرتبط با این مطلب :
____________________________________________________
برچسب ها:
نام :
ايميل:
سايت:
کد تایید:
ارسال نظر به صورت خصوصي به مدیر سایت

ساخت وبلاگ